top of page
P.Miro

Śluza Gdańska Głowa-Drewnica-Mikoszewo/Lipiec 2022


Śluza ułatwia żeglugę między Wisłą Gdańską a Szkarpawą, chroniąc Żuławy przed zalaniem.

Obok śluzy istniała twierdza, o którą trwały niezliczone walki, ponieważ kto posiadał kontrolę nad tym miejscem, decydował też o ruchu handlowym z Polski do Gdańska i Elbląga.

Twierdza przy Gdańskiej Głowie została zbudowana na cyplu między Wisłą Gdańską a Szkarpawą i pełniła strategiczną funkcję posterunku broniącego Gdańska. Twierdza istniała w XVI i XVII wieku.


Pod koniec XVII wieku (po pokoju w Oliwie) została zlikwidowana, a jej resztki ostatecznie zniknęły podczas prac przy Przekopie Wisły. W tym miejscu jest dziś pole uprawne.















Drewnica

Most zwodzony na Szkarpawie


Wiatrak typu koźlak

Dzieje Drewnicy sięgają jeszcze średniowiecza, kiedy to lokowana była w roku 1359 przez krzyżaków na prawie chełmińskim jako wieś kościelna. Liczne wojny nie oszczędzały wsi, zniszczona w czasie wojen szwedzkich w XVII w. Pomimo to do dziś zachowało się kilkadziesiąt domów drewnianych oraz budynków gospodarczych z XIX w. Wiele z nich to prawdziwe dzieła regionalnej architektury. Uwagę zwracają piękne detale architektoniczne w formie tzw. laubcekinów. Drewniany wiatrak „Koźlak” pochodzi z 1718 r. Posadowiony jest na specjalnej konstrukcji zwanej kozłem. Oczywiście już dawno nie pełni swojej funkcji, lecz jest obecnie odrestaurowywany przez właściciela i stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Jest to też jedyny zachowany wiatrak typu Koźlak na Żuławach. We wsi znajdował się niegdyś jeszcze wiatrak typu Holender z połowy XIX w., lecz spłonął w 1989 r.


Jadąc w stronę Mikoszewa ukazała mi się ta piękna aleja ,


a za tą aleją natknąłem się na posiadłość w której mieszkała i zmarła matka Czesława Miłosza

Mikoszewo

to znana wieś wakacyjna na Mierzei Wiślanej, położona na prawym brzegu Wisły, tuż przy jej ujściu do morza. Obecne ujście powstało na skutek przekopu wykonanego pod koniec XIX-tego wieku. Ziemię pozyskaną z przekopu wykorzystano do wzmocnienia wałów przeciwpowodziowych. Po wykonaniu przekopu powstała potrzeba przeprawy promowej, żeby skrócić podróż do Gdańska. Nowoczesny prom stanowi dodatkową atrakcję turystyczną Mikoszewa. Prom funkcjonuje sezonowo (od końca kwietnia do października) i przewozi tak pojazdy jak i pieszych. Pozostałością XIX-wiecznej przeprawy jest basen tuż przy przyczółku dzisiejszej przeprawy, który obecnie sprawuje funkcją małego portu rybackiego i mariny.


Po drodze natknąłem się też na coś takiego









Fajne,no nie?

Do następnego!

Pozdrawiam!




16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


Post: Blog2_Post
bottom of page