top of page
P.Miro

Śluza Biała Góra-Kwidzyn-Sztum/Lipiec 2022

Biała Góra

Zespół obiektów hydrotechnicznych budowanych od XVI w. w celu rozdzielenia wód Wisły i Nogatu, który do tego czasu był głównym nurtem Wisły.




Podział ten był źródłem konfliktów pomiędzy Gdańskiem, a Elblągiem. Urządzenia zostały zniszczone w trakcie wojen szwedzkich i odbudowane w XIX w., jednak rozgałęzienie rzek przeniesiono o 4 km w dół, do miejscowości Piekło. System rozbudowano na pocz. XX w., dobudowując śluzę, jaz oraz wrota przeciwpowodziowe pomiędzy Doliną Wisły a Nogatem, a także mniejszą śluzę, która doprowadzała wody Liwy do Nogatu.


Stworzona regulacja pozwoliła na utworzenie szlaków wodnych, a tym samym rozwój żeglugi śródlądowej. Ostatnia modernizacja odbyła się w ramach projektu Pętla Żuławska i polegała na wybudowaniu przystani dla jednostek pływających tuż obok tzw. wielkiego upustu, najstarszego elementu węzła (1852 r., przebudowa 1879 r.). Warto wejść na szczyt upustu, skąd roztacza się piękny widok na Dolinę Wisły. W sąsiedztwie znajduje się rezerwat florystyczny z roślinnością stepową „Biała Góra”.


Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie


Powstały na przełomie XIII i XIV w. zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie stanowi największą atrakcję turystyczną Powiśla, jest ważnym punktem na mapie Szlaku Zamków Gotyckich, a dla pasjonatów historii, Zakonu, średniowiecza oraz okolicznych ziem wciąż nie do końca odkrytą kartą.

Celem podróży wielu turystów zafascynowanych zamkiem w Kwidzynie jest najdłuższe w Europie średniowieczne Gdanisko, które pełniło funkcję wieży ustępowej (latryny).

Jeżeli chcesz zapoznać się z obszerną historią zamku i katedry w Kwidzynie to znajdziesz ją tutaj : https://www.zamkipolskie.com/kwidz/kwidz.html




Zamek Krzyżacki w Sztumie

Zamek krzyżacki w Sztumie położony nad Jeziorem Sztumskim (Zajezierskim), mieszczący się przy ulicy Galla Anonima. W przeszłości pełnił funkcje siedziby wójta zakonnego, a także rezydencji wielkiego mistrza, dostojników zakonu oraz zakonnych gości.






20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page